reklama

AKO DAROVAŤ KRV

Darovanie krvi nie je každodenná činnosť, s darovaním krvi je spojených veľa povier a výmyslov. Nie je to ale nič hrozné. Pre ľudí, ktorí chcú prvý krát darov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)
Obrázok blogu

X+

Pôjdem postupne, podľa toho, ako celý proces prebieha v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Myslím, že odbery krvi na celom Slovensku prebiehajú rovnako.
Pomôcky: Tvoje žily a hlavne ich tekutý obsah. Na krvnej skupine nezáleží, len občas je akurát tej tvojej dostatok. Vtedy si nesmieš začať namýšľať, že si menejcenný. Budeš potrebovať aj OP a kartu poistenca.  

Príprava: Nie je pravda, že darovať krv musíš s prázdnym žalúdkom. Pokojne sa najedz, ale niektoré jedlá môžu ovplyvniť zloženie krvi. Preto by si 14 hodín pred odberom nemal pojedať zabíjačkové špeciality, ani iné tučné, či vyprážané jedlá. Daj si niečo ľahké, napr. lekvárový rožok, žemľu, ovocie. Hlavne treba dodržať pitný režim. Hlava sa ti bude točiť tak či tak, ale s pitným režimom je to lepšie.

Priebeh: Prídeš na transfuziologické oddelenie. Choď radšej skoro ráno, vyhneš sa čakaniu v rade a budeš to celé mať skôr za sebou. Ak si prvodarca, do dvoch týždňov Ti domov príde Legitimácia dobrovoľného darcu (nerobíme to predsa pre peniaze). V preukaze budú Tvoje odbery, krvná skupina, genotyp, adresa. Po zaregistrovaní dostaneš dotazník na vyplnenie. Je to jeden hárok, obe jeho strany máš vyplnené za dve minúty. Sú tam otázky typu, či máš tetovania, či si bral/ berieš drogy, o prekonaní žltačky, či pohlavne prenosných chorôb. Snaž sa byť úprimný a ak si leto strávil na lodi s partiou náruživých domorodcov, ktorí ti na rozlúčku potetovali celý chrbát hrdzavým drôtom, priznaj toJ Ak sa v tvojej rodine objavili duševné poruchy, nezapieraj ich,  aj keď sa zatiaľ cítiš byť v pohode:)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dotazník teda máme. Nasleduje prvý odber krvi. Sestrička ti odoberie menšiu vzorku na rozbor a odmeria ti krvný tlak. Čakanie na výsledky rozboru ti skrátia úvahy o pozitívach a negatívach darcovstva krvi.

 

Pozitíva: Si hrdina. Pomáhaš druhým! Po odbere krvi dostaneš výdatné raňajky. Od transfuziológie k transfuziológii sa ponúkané jedlo mení, ale víno, kávička, šunka a sladkosti sú stále. Ak si to už nevedel, dozvieš sa svoju krvnú skupinu. Takisto budeš mať k dispozícii tlačivo s podrobným rozborom tvojej krvi, ktorý Ti ale ako laikovi veľa nepovie. Treba sa spýtať. Takisto sa zisťuje, či nemáš v krvi protilátky na hepatitídu, syfilis, či HIV. Odobratá krv sa Ti obnoví za pár dní. Záleží od tvojej kostnej dreni. Tento proces vedie aj k čisteniu krvi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Negatíva: Zanedbateľné. Možné sú pocity závratu a ospalosť trvajúca asi pol dňa. Takisto ti hrozí sklamanie, ak si bol od narodenia presvedčený, že máš modrú krv.


Mašinéria sa hýbe ďalej a keď už raz dostaneš do ruky tlačivo s rozborom tvojej skvelej  krvi, už nie je cesty späť. Na malej prehliadke si pán doktor prezrie rozbor krvi a tvoje do pol pása vyzlečené telo. Preto treba vopred priznať tie tetovania...
Pred odberom ešte dostaneš čaj, radšej sa napi viac ako menej. Ešte chvíľu si počkáš a potom prídeš do miestnosti odberu. V tej ružomberskej majú aj televízor.
Tu odovzdáš tlačivá, ktoré sa ti nazbierali v ruke. Sestričky dnu bývajú vždy veľmi milé a poznajú jemné odtienky ľudskej psychiky lepšie ako Freud. Často sú svedkami toho, ako dvojmetrový maco pri pohľade na ihlu zbledne, žuchne na zem a krvi by sa v ňom (ani motorovou pílou) nedorezal. Naopak, nenápadná žienka daruje krv a ani to s ňou nezamáva. Odber: Ľahneš si na posteľ a na ruke ti priškrtia žilu. Ak ti brali vzorku z ľavej, odber prebehne z pravej ruky a naopak. Nezabudni si vybrať žuvačku, v prípade mdlôb by ti mohla zapadnúť a nasledovali by trápne dusivé scény. Ak potrebuješ uvoľniť ruku a stres, dajú ti malú loptičku, ktorú budeš rytmicky stláčať. Do tvojej ruky bude pri nápichu, ktorý extra nebolí, zavedená hrubšia kanyla. Je hadičkou spojená s vakom na krv. Ten vak sa bude lenivo prevaľovať, ako do neho bude cícerkom pribúdať tvoja krv. Ak si útlocitnejšej povahy, prestaň hypnotizovať miesto vpichu na svojej ruke a radšej sa zahľaď na praskliny v omietke. Alebo obdivuj šikovnosť sestričiek. Samotný odber netrvá dlho, za menej ako 10 minút to máš za sebou. Odoberú ti len 450 mililitrov krvi. So zalepenou rukou ťa potom posadia k stolu a položia pre teba podnos s výdatnými raňajkami. Dostaneš aj niečo na cestu - jablko, rybičky, keksík. Tí útlocitnejší teraz môžu odpadnúť, cieľ je splnený. Krv môžeš darovať každé tri mesiace. Ženy každé štyri mesiace.
Tak teda – hor sa! Povstaňte noví darcovia krvi, zahoďte obavy a predsudky! Vaša krv zachráni človeka, možno aj toho, na ktorom vám záleží. Buďte ale nezištní! Aby vás ani nenapadlo nechať si za krv zaplatiť, lebo aj taká možnosť existuje. Ak ste bežci na dlhé trate, po rokoch darcovstva a cisterne darovanej krvi sa dočkáte Jánskeho plakety a stĺpčeka v regionálnych novinách! Nie, bez srandy - je to skvelý pocit.  

Erik Golian

Erik Golian

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád hravý čierny humor, psíka menom Indy, zlé filmy, imgur, "twajter", Akty X Zoznam autorových rubrík:  Nerozum a CitCynik sa díva na svet s monoklMédiá a filmyObskúrne rozprávky o... o ničoDruhý pohľad na vec

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu